replica watches https://konstantinchaykinwatches.com rolex replica rolex replica luxuryrichardmille.com https://puretime.me replicacopy.com rolex replica replica uhren kaufen rolex replica fake rolex fake watches replicawatches1for1.com replica rolex watches https://replicawatches-rolex.org/
Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową – charakterystyka

Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową – charakterystyka

Choroby weneryczne mogą być wywołane bakteriami lub wirusami. Leczenie zakażeń wirusowych jest trudniejsze, a niepokojące objawy mogą ujawniać się dopiero po dłuższym czasie od zakażenia. Wystarczy jeden kontakt seksualny z osobą zakażoną, by nabawić się nieprzyjemnego i groźnego dla zdrowia schorzenia, dlatego też warto zachować zdrowy rozsądek przed pójściem do łóżka z nowopoznaną osobą.

Wirusowe choroby weneryczne – jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenie wirusami przenoszonymi drogą płciową polega na kontakcie z narządami płciowymi – wystarczy odbycie stosunku bez zabezpieczenia, by ryzyko zakażenia było bardzo duże. Wirusami można zakazić się także podczas kontaktu z wydzieliną z pochwy czy ze spermą. Nie zawsze konieczne jest odbycie tradycyjnego stosunku – wirusy przenoszą się również poprzez seks analny oraz miłość francuską. Niektórymi chorobami wirusowymi można się zakazić także w wyniku kontaktu z krwią osoby zakażonej.

Wirusy przenoszone drogą płciową

  • HIV jest to najgroźniejszy z wirusów, którym można bardzo łatwo zakazić się drogą płciową. Potrafi nie dawać żadnych objawów nawet przez 10 lat, prowadząc do AIDS, czyli nabytego upośledzenia odporności. U osób chorych zwiększa się tendencja do zapalenia płuc, gruźlicy, nowotworów, a pozornie niegroźne przeziębienie może być bardzo niebezpieczne. Nie ma skutecznego lekarstwa zwalczającego wirus HIV – stosuje się leki, które jedynie opóźniają rozwój AIDS i pozwalają na prowadzenie w miarę normalnego życia.
  • WZW typu B – wirus zapalenia wątroby typu B może powodować objawy ostrej choroby zapalnej wątroby czy żółtaczkę, jednak zakażenie może przebiegać także z niespecyficznymi objawami zmęczenia, stanami podgorączkowymi czy bólami mięśni. Wirus może przyczyniać się do nowotworów wątroby czy włóknienia narządu. Dzięki stosowaniu odpowiednich leków możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa, który jednak nie znika całkowicie z organizmu osoby chorej.
  • HSV-2 wywołuje rozwój opryszczki narządów płciowych, objawiającej się powstawaniem pęcherzykowatych, bolesnych zmian skórnych na narządach płciowych oraz wokół odbytu. Zmiany przez 1-2 tygodni narastają, a następnie pękają i przybierają formę otwartych owrzodzeń. Wirusa opryszczki można leczyć preparatami doustnymi oraz smarując zmiany maściami przeciwzapalnymi.
  • HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje chorobę nazywaną kłykcinami kończystymi – właściwie jest ponad 100 odmian wirusów należących do tej grupy. Po zakażeniu w okolicy odbytu i narządów płciowych powstają niewielkie zmiany przypominające brodawki. Bez odpowiedniego leczenia zaczynają narastać tworząc kalafiorowate twory o białej barwie. Zmiany są leczone maściami, kremami, wymrażane lub wypalane laserem. Wirus HPV jest bardzo groźny dla kobiet, ponieważ może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Jak rozpoznać choroby weneryczne?

Choroby weneryczne nie zawsze dają jednoznaczne objawy, jednak osoby, które uprawiają seks z nieznajomymi, co do których zdrowia nie mogą mieć pewności, powinny co pewien czas wykonywać badania profilaktyczne. Dzięki temu można wykryć schorzenia na wczesnym etapie i uniemożliwić dalsze zakażanie osób postronnych. Najrozsądniejsze jest używanie prezerwatywy przy każdym stosunku. Niepokojące objawy, takie jak bolesność miejsc intymnych, problemy z erekcją czy zmiany skórne w okolicy narządów rozrodczych powinny skłaniać do myślenia. Choroby weneryczne mogą dawać objawy podobne do przeziębienia czy grypy, dlatego bardzo łatwo można je przeoczyć, narażając się na groźne namnażanie wirusów w organizmie.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *