replica watches https://konstantinchaykinwatches.com rolex replica rolex replica luxuryrichardmille.com https://puretime.me replicacopy.com rolex replica replica uhren kaufen rolex replica fake rolex fake watches replicawatches1for1.com replica rolex watches https://replicawatches-rolex.org/
Objawy, które zwiastują zbliżający się poród

Objawy, które zwiastują zbliżający się poród

Poród to ogromne przeżycie zarówno dla kobiety, jak i dla jej partnera. Mimo iż każdy czeka na narodziny nowego życia, zbliżający się termin porodu napawa kobietę lękiem i obawami. Jest wiele objawów, które zwiastują zbliżający się czas porodu – ciężarna powinna obserwować swoje ciało, by móc przygotować się na rychłe spotkanie ze swoim maleństwem.

Ustalanie terminu porodu

Lekarz prowadzący ciążę oblicza termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki. W tym celu wykorzystuje się regułę Naegelego mówiącą o tym, że ciąża trwa 240 dni, czyli 40 tygodni. Od daty ostatniej miesiączki dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok – w ten sposób można domowym sposobem obliczyć termin porodu. Najdokładniejszy wiek ciąży wskazuje USG wykonywane najpóźniej do 12 tygodnia ciąży. Warto jednak podkreślić, że wyznaczony termin porodu jest datą orientacyjną – narodziny dziecka są uznawane za terminowe, jeśli dojdzie do nich zarówno 2 tygodnie przed jak i po wyznaczonej dacie.

Objawy zwiastujące zbliżający się poród

  • Pierwsze objawy, które mogą zwiastować zbliżający się poród pojawiają się już na około miesiąc przed narodzinami dziecka. Warto obserwować swoje ciało, które daje subtelne znaki zwiastujące konieczność przygotowania się na poród, który tak naprawę zawsze stanowi dla ciężarnej zaskoczenie.
  • Przed porodem ruchy dziecka stają się mniej intensywne. Jeśli wcześniej dziecko ciągle kopało, a teraz są wyczuwalne delikatne ruchy, prawdopodobnie maluszek przygotowuje się do przyjścia na świat. Ma znacznie mniej miejsca i przybrał już pozycję główkową, dlatego też poród może być tuż tuż.
  • Nawet na około miesiąc przed porodem można zaobserwować obniżanie się brzucha z racji tego, że główka dziecka obniża się do kanału rodnego. Ciężarna w tym czasie może nieco swobodniej oddychać, jednak czuje większy ucisk na pęcherz. Podczas siedzenia ciężarna może odczuwać uczucie napierania, dlatego też ostatnie dni do porodu warto spędzić w pozycji półleżącej.
  • Już od 36 tygodnia ciąży mogą pojawiać się skurcze przepowiadające, które przygotowują ciało do porodu i pojawiają się w sposób niekontrolowany. Są nieregularne i nie stają się coraz silniejsze, dlatego też można je łatwo odróżnić od skurczy porodowych. Podczas skurczy przepowiadających organizm otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która przygotowuje ciało do porodu.
  • Na kilka dni przed porodem ciężarna może odczuwać mdłości, często występuje także biegunka. Te dolegliwości mają za zadanie oczyścić organizm i ułatwić poród, który zbliża się coraz większymi krokami.
  • Wiele ciężarnych na kilka dni lub nawet godzin przed narodzinami dziecka obserwuje odejście tzw. czopa śluzowego, który tworzy barierę ochronną osłaniając szyjkę macicy. Kiedy jego rola ochronna się kończy, kobieta wydala z pochwy gęsty śluz, który może być podbiegnięty krwią. Oczywiście nie zawsze odejście czopa śluzowego jest zauważalne.

Co robić, gdy pojawiają się oznaki zwiastujące poród?

Kiedy ciężarna zauważy u siebie oznaki porodu i nie są one niepokojące to powinna spędzić kolejne dni na odpoczynku, zacząć przygotowywać niewielkie ubranka i kończyć kompletowanie wyprawki – w końcu przed nią niezwykle ciężkie zadanie. Jeśli jakikolwiek objaw wzbudza wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną środowiskową. W tym czasie kobieta powinna mieć spakowaną torbę z rzeczami niezbędnymi do szpitala i wszystkimi wynikami badań. Kiedy nadejdzie chwila porodu pewnie nie będzie miała czasu ani głowy na sprawdzanie jej zawartości.

Related Post

Kamagra Bydgoszcz

Kamagra Bydgoszcz

Spadek potencji w wielu przypadkach doprowadza do straty zaufania w związku, zepsucia humoru, a nawet…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *